Big Three, big Heat Empty Big Three, big Heat

Τετ Δεκ 18, 2013 10:49 pm
Big Three, big Heat Dwayne+Wade_Paul+George

Δημοσιεύτηκε:2013-12-19 03:27 Ενημερώθηκε:2013-12-19 04:48
Το Miami τελείωσε το ματς με 12-2 και νίκησε την Indiana 97-94 στο σπουδαίο ανατολικό ντέρμπι, με τους Wade, James, Bosh να έχουν μαζί 71 πόντους και τον Allen να βάζει το μεγαλύτερο τρίποντο της βραδιάς.

Μην χάσετε λεπτό από τη δράση. Με το NBA League PASS έχετε τη δυνατότητα να δείτε όλους τους αγώνες live ή on-demand. Ακόμη, ψήφισε τους καλύτερους! Επίλεξε τους παίκτες που θέλεις να πάρουν μέρος στο All-Star Game της Νέας Ορλεάνης και ανάδειξε τους αγαπημένους σου σταρ.

Η δεύτερη κόντρα μεταξύ των δύο καλύτερων ανατολικών ομάδων ήταν όπως θα ήθελε να τη δει ο κάθε ουδέτερος φίλος του ΝΒΑ τέτοια εποχή. Γεμάτη ένταση και δυνατές άμυνες, με ατμόσφαιρα playoffs, ανατροπές, αλλά και αμφιλεγόμενο φινάλε. Μόνο μία ομάδα μπορούσε να νικήσει και αυτή ήταν το Miami, κόντρα μάλιστα στη ροή του αγώνα, αφού κατάφερε να γυρίσει από το μείον 15 και να πάρει τη νίκη με 97-94 απέναντι στην Indiana, η οποία όμως ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και έχει κάθε λόγο να γκρινιάζει για φάουλ στον George στο τελευταίο σουτ.

Ο καυγάς με τον Chalmers, η συγνώμη του James και η τελευταία φάση

Ο Dwyane Wade έκανε σπουδαία εμφάνιση, έβαλε 32 πόντους με 15/25 σουτ και κράτησε όρθιο το Miami στα δύσκολα, αλλά τα άλλα δύο μέλη των “Big Three” έκαναν τη διαφορά, μαζί με τον Ray Allen. Ο LeBron James, αν και αμφίβολος λίγες ώρες πριν από το ματς (“γύρισε” τον αριστερό αστράγαλο κόντρα στη γιούτα), όχι μόνο έπαιξε αλλά έμοιαζε να κινείται και μια χαρά. Ο “βασιλιάς” ήταν ο παθιασμένος παίκτης στο γήπεδο, ίσως και ο πιο νευρικός, αφού μέχρι και με τον Chalmers τσακώθηκε σε ένα τάιμ άουτ στην τρίτη περίοδο -έγραψε πάντως στο Twitter μετά το ματς ότι έκανε λάθος και του ζήτησε συγνώμη.

Ο James έδωσε μεγάλες μάχες σε όλο το ματς και είχε 24 πόντους με 8/14 σουτ, 9 ριμπάουντ και 7 ασίστ, παρ' ότι φορτώθηκε με τρίτο φάουλ από το πρώτο ημίχρονο. Αν και επίσημα δεν έκανε άλλο μέχρι το τέλος του ματς, θα μπορούσε κάλλιστα να έχει χρεωθεί το 4ο στην τελευταία επίθεση της Indiana για την ισοφάριση, στην οποία υπάρχει σαφής επαφή (από την αρχή μέχρι το τέλος της φάσης) με τον Paul George, που προσπαθεί να ισοφαρίσει.

Η ανατροπή των 15 πόντων...

Για να φτάσει σε αυτή τη φάση, βέβαια, και στο σημείο να πάρει τη νίκη, η Heat χρειάστηκε προηγουμένως να κάνει μία μεγάλη ανατροπή, αφού ακολουθούσε στο σκορ ουσιαστικά σε όλο το ματς. Η Indiana τελείωσε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 26-22, ξέφυγε με 36-24 στο 14' και μετά το επιμέρους 11-2 του Miami, έκανε ένα νέο ξέσπασμα και προηγήθηκε 52-39 λίγο πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα για την ομάδα του Erik Spoelstra στο δεύτερο ημίχρονο, κι ας χρεώθηκε ο Hibbert το 5ο του φάουλ από το 27'.

Στο 28' οι Pacers προηγήθηκαν με 63-49 και στο 30' έφτασαν τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (51-66) μοιάζοντας έτοιμοι να νικήσουν για δεύτερη φορά φέτος την ομάδα που φιλοδοξούν να εκθρονίσουν στο τέλος της χρονιάς. Τη ρήση όμως με την καρδιά των πρωταθλητών, που είπε πριν από πολλά χρόνια ο Rudy Tomjanovic, θα την έχετε ακούσει... Ο καυγάς που είχαν στον πάγκο ο LeBron James με τον Mario Chalmers μάλλον καλό έκανε για το Miami.

...και τα μεγάλα τρίποντα των Bosh, Allen

Αργά αλλά σταθερά η Heat άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά, η άμυνα της δυνάμωσε και μέχρι και τα τρίποντα άρχισαν να μπαίνουν. Μέχρι το 31' οι γηπεδούχοι είχαν 0/9, ωστόσο δύο τρίποντα έβαλαν φωτιά στην American Airlines Arena. Το πρώτο ήταν από τον Chris Bosh (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ), που έφερε τις δύο ομάδες στα ίσια (92-92) με 1'30'' να απομένει και το δεύτερο από τον Ray Allen, που έδωσε στην ομάδα του το πρώτο προβάδισμα από το 14-13 στα 59,5'' (95-92)!

Ο Allen ήταν επίσης αυτός που έβαλε τις δύο κρίσιμες βολές στα 10,3'', γράφοντας το τελικό σκορ, καθώς στην τελευταία επίθεση ο Paul George (25 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ) πήρε τη μπάλα, ξεμαρκαρίστηκε για ένα δευτερόλεπτο, σούταρε πίσω από τη γραμμή των 7,25μ. αλλά το σουτ βρήκε μόνο ταμπλό, με τον άσο των Pacers να ζητάει φάουλ. Εις μάτην...

πηγη : nba.sport24.gr