Αριθμός μηνυμάτων : 568
Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2013

Ο μουσάτος και οι ψηλοί είχαν κέφια Empty Ο μουσάτος και οι ψηλοί είχαν κέφια

Πεμ Δεκ 26, 2013 1:48 am
Οι Ρόκετς πέρασαν με 111-98 από το Σαν Αντόνιο με κορυφαίο τον Τζέιμς Χάρντεν και τους Χάουαρντ-Τζόουνς να τον ακολουθούν. Νίκη Ουόριορς επί των Κλίπερς, που είχαν μοιραίο τον Κρις Πολ.

Ο μουσάτος και οι ψηλοί είχαν κέφια 083710

Τελευταία ενημέρωση 26/12/2013, 08:37
Οι Ρόκετς ήταν κυρίαρχοι στο ντέρμπι του Τέξας νικώντας με 111-98 τους Σπερς στο Σαν Αντόνιο. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 18 στην πρώτη περίοδο και όταν οι γηπεδούχοι αποπειράθηκαν να επιστρέψουν στο ματς, ο Τζέιμς Χάρντεν με 16 από τους 28 πόντους του στο τέταρτο δωδεκάλεπτο τούς έκοψε τη φόρα. Ο Ντουάιτ Χάουαρντ με 15 πόντους και 20 ριμπάουντ μαζί με τον Τέρενς Τζόουνς που είχε 21 πόντους και 14 ριμπάουντ επικράτησαν κατά κράτος στις δύο ρακέτες. Ο Μάνου Τζινόμπιλι με 22 πόντους σε 24 λεπτά πάλεψε περισσότερο από τα «σπιρούνια», αλλά όπως παραδέχτηκε ο προπονητή τους, Γκρεγκ Πόποβιτς, «… ήταν μια ντροπιαστική ήττα. Μας έριξαν ένα χέρι ξύλο».

Δωδεκάλεπτα: 25-40, 51-60, 75-83, 98-111.

Σπερς (22-7): Τζινόμπιλι 22, Λέοναρντ 13, Ντάνκαν 11 (14 ριμπ.), Μπελινέλι 9, Μιλς 9, Σπλίτερ 6, Πάρκερ 6, Γκριν 6, Ντιαό 4, Τζόζεφ 4, Μπόνερ 4, Έιρς 2, Μπέινς 2.

Ρόκετς (19-11): Τζόουνς 21 (14 ριμπ.), Πάρσονς 21, Χάρντεν 28, Χάουαρντ 15 (20 ριμπ.), Λιν 13, Κάσπι 7, Μπρουκς 6.

Σε ένα ματς-θρίλερ, που ολοκλήρωσε ιδανικά το χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα οι Ουόριορς επικράτησαν 105-103 των Κλίπερς. Μοιραίος για τους τελευταίους ο Κρις Πολ, που είχε τρία άστοχα σουτ στα τελευταία 42 δευτερόλεπτα αγώνα. Ο Ντέιβιντ Λι και ο Κλέι Τόμπσον είχαν από 23 για τους «πολεμιστές», τη νίκη των οποίων διαμόρφωσε ο Χάρισον Μπαρνς με δύο βολές στα 69’’ πριν το φινάλε.

Δωδεκάλεπτα: 22-30, 51-53, 75-78, 105-103.

Ουόριορς (17-13): Λι 23 (13 ριμπ.), Τόμπσον 23, Κάρι 15 (11 ασίστ), Μπαρνς 14, Μπόγκουτ 10 (14 ριμπ.), Ιγκουοντάλα 9, Σπέιτς 8, Ντάγκλας 3.

Κλίπερς (20-10): Πολ 26 (11 ριμπ.), Γκρίφιν 20 (14 ριμπ.), Κρόφορντ 19, Τζόρνταν 13 (13 ριμπ.), Κόλισον 11, Γκριν 5, Τζέιμισον 4, Ντάντλεϊ 4, Χόλινς 1.

πηγη : sport-fm.gr