Ημερομηνία εγγραφής : 06/04/2013

Respect the Bosh! Empty Respect the Bosh!

Σαβ Δεκ 28, 2013 11:33 pm
Respect the Bosh! 165128398

O LeBron James έμεινε εκτός αγώνα, όμως ο Chris Bosh έκανε φοβερή εμφάνιση και πέτυχε και το νικητήριο τρίποντο για να περάσουν οι Heat από το Portland.

Μην χάσετε λεπτό από τη δράση. Με το NBA League PASS έχετε τη δυνατότητα να δείτε όλους τους αγώνες live ή on-demand. Ακόμη, ψήφισε τους καλύτερους! Επίλεξε τους παίκτες που θέλεις να πάρουν μέρος στο All-Star Game της Νέας Ορλεάνης και ανάδειξε τους αγαπημένους σου σταρ.

Ηταν το ματς της βραδιάς. Οι "καυτοί" Blazers υποδέχθηκαν τους back-to-back Πρωταθλητές Heat, είδαν τον LeBron James να μένει εκτός αγώνα εξαιτίας δυο μικροτραυματισμών, πίστεψαν ότι θα φτάσουν σε άλλη μια νίκη, όμως υπολόγισαν χωρίς τον Chris Bosh που τους έριξε στο καναβάτσο (107-108) με τρίποντο στα 0.5".

Το όσκαρ της βραδιάς στον Mr. Bosh

Ο έμπειρος forward έπαιξε 39 λεπτά, σκόραρε 37 πόντους με 12/23 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 4/4 βολές, κατέβασε 10 ριμπάουντ, έδωσε μια ασίστ, έκανε 2 κλεψίματα και μόλις 2 λάθη. Το σημαντικότερο, βέβαια, είναι ότι ευστόχησε στο σουτ που έκρινε τον αγώνα, την ώρα που η άμυνα των Blazers είχε κλείσει στον Wade που έκανε την διείσδυση. Ο "Flash" πρόσθεσε 16 πόντους με 8/19 προσπάθειες, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ 12 με 5/10 σουτ είχε ο Michael Beasley, 11 με 5/7  προσπάθειες ο Norris Cole και 10 με 2/2 τρίποντα ο Rashard Lewis.

Έλειψε το κάτι παραπάνω από τους γηπεδούχους

Οι Blazers, από την πλευρά τους, είδαν τον Wes Matthews (23 πόντοι, 5/8 τρίποντα), τον LaMarcus Aldridge (22 πόντοι, 9/20 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και τον Robin Lopez (17 πόντοι, 7/10 δίποντα) να δίνουν κατά διαστήματα λύσεις, την ώρα που ο Damian Lillard είχε μια αρκετά "ήσυχη" βραδιά (16 πόντοι, 4/7 τρίποντα, 7 ασίστ, 4 λάθη σε 35 λεπτά). Η ομάδα του Portland σούταρε με καλά ποσοστά (51% συνολικά, 42% στα τρίποντα, 86% στις βολές), όμως στο τέλος της έλειψε το "καθαρό" μυαλό στην άμυνα. Αν και ούτως ή άλλως οι Heat άξιζαν πέρα για πέρα τη νίκη και την πήραν δίκαια.

Ντέρμπι από την αρχή μέχρι το τέλος

Παρά την απουσία του LeBron, οι Heat έδειξαν από νωρίς ότι δεν πρόκειται να παραδοθούν. Ξεκίνησαν με 6/6 σουτ, προηγήθηκαν με 6-13 και ζόρισαν τους Blazers, που όμως βρήκαν γρήγορα ρυθμό, ροκάνισαν τη διαφορά με διαδοχικά καλάθια του Aldridge και ισοφάρισαν (24-24) με δυο τρίποντα του Matthews. Εκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 34-30 με ένα σερί 9-0, βρέθηκαν λίγο αργότερα στο +9 (43-34), πήραν 10 σερί πόντους (και άλλα δυο τρίποντα) από τον Matthews, όμως είδαν τους φιλοξενούμενους να μένουν κοντά στο σκορ και να μειώνουν στον πόντο (57-56) με τον Bosh, ο οποίος δέχθηκε μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία πριν το τέλος του ημιχρόνου (62-58).

Το ματς δεν είχε ανάλογο ρυθμό στην επανάληψη. Ο Lopez έκανε ζημιά στους Heat (69-64), όμως η ομάδα του Miami απάντησε με ένα μικρό σερί 0-7 για να περάσει μπροστά (69-71). Ο Bosh από τη μια και ο Matthews από την άλλη ήταν οι δυο που ξεχώριζαν, με τους Aldridge - Williams να βοηθούν τους Blazers να "χτίσουν" προβάδισμα επτά πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (86-79). Wade και Cole μείωσαν στα μέσα της τέταρτης (94-93) και το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά. Ο Bosh ισοφάρισε με τρίποντο (96-96), το κοινό "μπήκε" στο παιχνίδι, όμως ο ψηλός των Heat έβαλε και νέο μακρινό σουτ για το 98-101, δυο λεπτά πριν το τέλος!

Ο Aldridge και ο Batum με 3/3 βολές έβαλαν ξανά τους Blazers (105-103) στα 32" πριν το τέλος, ο Wade απάντησε με κάρφωμα αμέσως μετά το timeout (105-105) και ο Batum κέρδισε φάουλ από τον Allen στα 7.7". Έβαλε τις βολές (107-105) και άφησε την τελευταία επίθεση στους Heat. Ο Spoelstra κάλεσε timeout, ο Wade προσπάθησε να διεισδύσει, πάσαρε προς τα έξω, ο Bosh πήρε το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα και έβαλε το νικητήριο τρίποντο στα 0.5". Στον χρόνο που απέμενε ο Aldridge αστόχησε σε ένα όχι και τόσο δύσκολο lay-up, για να πανηγυρίσουν οι Heat σαν να κέρδισαν το τρίτο συνεχόμενο Πρωτάθλημα. Ο LeBron μπήκε στο παρκέ, έβγαλε το σακάκι του και το φόρεσε στον ήρωα της βραδιάς, με τον Wade να του σκουπίζει τον ιδρώτα όσο εκείνος έκανε τις καθιερωμένες post-game δηλώσεις.

Τρόμαξαν με Beasley

Δυο μόλις λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Michael Beasley αποχώρησε από το παιχνίδι με έντονους πόνους. Σε μια προσπάθειά του να διεισδύσει στο καλάθι των Blazers (η οποία ολοκληρώθηκε με καλάθι), ο παίκτης των Heat χτύπησε το δεξί του γόνατο σε εκείνο του Robin Lopez και προσγειώθηκε στο παρκέ σφαδάζοντας. Τελικά επέστρεψε στον αγώνα λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου σα να μην έγινε τίποτα...

πηγη :nba.sport24.gr